![](https://maternity.hu/wp-content/uploads/2024/12/Vedononk-tollabol-e1734690267877.jpg)
Mellgyulladás az ünnepek alatt
Mikor beszélhetünk mellgyulladásról?
A mellgyulladás, latinul mastitis, a mell szöveteinek gyulladását jelenti. Ezt az állapotot általában duzzanat, fájdalom, bőrpír és melegség kíséri az érintett területen, emellett influenzaszerű tünetek is lehetségesek.
A tünetek hirtelen, egyik óráról a másikra is megjelenhetnek, ugyanakkor előfordulhat, hogy fokozatosan, néhány nap alatt alakulnak ki, és egyre súlyosabbá válnak.
Típusai
Nem fertőzéses mastitis
Általában a tejcsatornák elzáródása okozza, kezeletlen túltelítődés és tejcsatorna-elzáródás során a tej kiszivárog az emlőszövetekbe, és egy „steril gyulladást” hoz létre. A tejcsatornák elzáródhatnak kívülről (például a bimbó körüli ödéma, tejkő vagy bleb miatt) vagy belülről (ciszták, hegek vagy daganatok által).
Fertőzéses eredetű mastitisek
A fertőzés leggyakrabban a már sérült, elfertőződött bimbón keresztül jut be, leggyakoribb kórokozó a Staphylococcus aureus. Az elhanyagolt mellgyulladás tályog kialakulásához vezethet, ezért fontos a mastitis korai felismerése és a helyes kezelése.
Megelőzése
A mellgyulladás megelőzésének egyik leghatékonyabb módja a mell rendszeres kiürítése, amit megfelelő szoptatási technikával és helyes mellre helyezéssel lehet biztosítani. Lényeges, hogy a gyermek minden alkalommal, amikor szüksége van rá, hozzáférhessen a mellhez, és az éjszakai szoptatásokat se hagyjuk ki.
Mire érdemes figyelni az ünnepek során
Az ünnepek alatt hajlamosak vagyunk szoros, kényelmetlen ruhákat és feszes, merevítős melltartókat felvenni, ami elszoríthatja a tejcsatornákat, és ezáltal elzáródáshoz vezethet.
A stresszes időszak során könnyen megfeledkezünk a szoptatásról, ami túltelítődést okozhat. Az ünnepek alatt elfogyasztott tradicionális ételek a gyulladásos panaszok melegágyai, mivel a magas telítettzsírsav-bevitel összefüggésbe hozható a gyulladásos állapotok fokozódásával. Összességében ezek a tényezők együtt és külön-külön is könnyen mellgyulladáshoz vezethetnek.
Ezért fontos figyelni a saját igényeinkre és a babánkéra egyaránt. Az ünnepek alatt is érdemes kényelmesen öltözködni, időt szánni a szoptatásra, és figyelni az egészségesebb étkezésre.
A mellgyulladás kezelése
Fontos hangsúlyozni, hogy mellgyulladás esetén nem szükséges megszakítani a szoptatást, éppen ellenkezőleg, a mell gyakori kínálása elősegíti a gyulladás gyógyulását és a gyorsabb felépülést. 2-3 óránál több ne teljen el két szoptatás között.
Ha jólesik, szoptatás előtt és közben meleg borogatás alkalmazása ajánlott a mellre, míg szoptatás után néhány percig hideg borogatást érdemes helyezni az érintett területre.
Fontos figyelni, hogy a bimbón van-e sérülés vagy elváltozás, amennyiben igen, érdemes szakmai segítséget kérni a kezeléshez.
A mell óvatos, gyengéd mozgatása elősegíti a keringést, valamint a betokosodott tej és a nyirokfolyadék szabad áramlását.
Ha a szoptatás valamilyen okból nem lehetséges, akkor fejésre van szükség, amelyet lehetőség szerint minél fájdalommentesebben és finoman kell végezni. Sokszor a kézzel való fejés hatékonyabb ilyenkor, mint a gépi.
Bizonyos fájdalom- és lázcsillapítók is alkalmazhatók mellgyulladás esetén, ezért érdemes szakembertől tanácsot kérni arról, hogy mely készítmények szedhetők a szoptatás ideje alatt.
Ebben a helyzetben elengedhetetlen a megfelelő pihenés és a bőséges folyadékpótlás is.
Mikor forduljunk szakemberhez?
Ha a lázas állapot már több mint 24 órája fennáll, és a mell területén csomós, kemény, érzékeny, fájdalmas, valamint piros elváltozás tapasztalható, ami nem mutat javulást, akkor érdemes orvosi segítséget kérni. Minden eset más, és hasznos lehet, ha a tüneteket szakértővel átbeszéljük.
Szoptatási szaktanácsadók elérhetőségei:
a https://ibclc.hu/ és https://www.szoptatasitanacsadok.hu/ oldalon.
Felhasznált irodalom:
- Karen Wambach és Jan Riordan: Szoptatás és humán laktáció. Semmelweis Kiadó, Budapest, 2019. pp. 331–336.
- https://lll.hu/uncategorized/mellgyulladas/