Skip to main content
Papp LillaVédőnőink tollából

A fényvédelem jelentősége újszülötteknél és kisgyermekeknél

A napfény hatásai

A napfény elősegíti a szervezet D-vitamin-előállítását, ez a vitamin fontos szerepet játszik a csontrendszer fejlődéséhez szükséges kalcium felszívódásában. De a túl sok napfény és nem megfelelő fényvédelem negatív következményekkel járhat.

A kisgyermek bőre még meglehetősen vékony, és kevés melanocitát tartalmaz (bőrsejtek, amelyek a védő bőrbarnító pigmentet, a melanint termelik). Ez azt jelenti, hogy még egy viszonylag rövid ideig tartó napsugárzásnak is napégés lehet a következménye. A túl sok ultraibolya (UV-) sugárzásnak való kitettség a napégésen túl bőr- és szemkárosodást, valamint bőrrákot okozhat. A gyermekkorban és serdülőkorban felhalmozódott UV-károsodás erősen összefügg a bőrrák fokozott kockázatával az élet későbbi szakaszában.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) kijelentette, hogy „a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőket a lehető legnagyobb mértékben távol kell tartani a közvetlen napfénytől”, és „a D-vitamin-bevitel fenntartása érdekében a napsugárzás szándékos használata nem ajánlott”. Ennek következtében a D-vitamin adása csecsemő- és kisgyermekkorban javasolt tavasszal és nyáron is.

Fényvédelmi ajánlások

A ruházat a napvédelem leghatékonyabb formája. Ez az első védelmi vonal a nap káros ultraibolya sugarai ellen. Öltöztesse a babáját könnyű védőruházatba, amely légáteresztő, és emellett eltakarja a karokat és a lábakat. Van úgynevezett UV-szűrő ruházat, amelynek címkéjén fel van tüntetve a ruhadarab ultraibolya-védelmi tényezőjének (UPF) értéke. Az UPF címke segít azonosítani a UV-szűrős ruhákat. A címkén lévő szám azt jelzi, hogy a napsugarak melyik része tud behatolni a szövetbe. Minél magasabb az UPF, annál nagyobb a védelem.

Mindig védje a baba fejét, arcát, fülét és nyakát széles karimájú kalappal. Használjon UVA/UVB-védelemmel ellátott napszemüveget. Az UV-fénynek való túlzott kitettség hozzájárul a retina károsodásához, a szürkehályog és más szemproblémák kialakulásához. Ajánlott AS1067 felirattal ellátott napszemüveget vásárolni, hogy elkerülhetőek legyenek a káros hatások.

Vigyen fel széles spektrumú fényvédőt legalább 30-as SPF-értékkel, UVA/UVB-védelemmel, különösen a fedetlenül hagyott területeken, például a baba kezén. Előfordulhat allergiás reakció a fényvédő különböző összetevőire, ezért először tesztelje a terméket úgy, hogy kis mennyiséget visz fel egy pici bőrfelületre. Válasszon hipoallergén és illatanyagmentes terméket.

A fényvédőt körülbelül 30 perccel a várható napozás előtt kell alkalmazni. A fényvédő hatása legfeljebb 2-3 óráig tart, ha az UV-sugárzásnak való kitettség folytatódik, rendszeresen és legalább 2 óránként alkalmazza újra a fényvédőt. Ismételje meg gyakrabban az alkalmazást, ha gyermeke úszik vagy izzad. Használjon fényvédőt akkor is, ha borús az idő. A felhők nem nyelik el és nem blokkolják az UV-sugárzást.

Keresse az árnyékos Sétáljon kora reggel 10 óra előtt vagy 16 óra után, és használjon napellenzővel ellátott babakocsit.

A nagy melegben figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra is. Kizárólagosan szoptatott babák esetében nem kell külön folyadékpótlás. Szoptasson igény szerint, kínálja fel a mellet gyakrabban gyermeke számára. Tápszeres babák esetén felforralt, majd visszahűlt vizet adhat pótlásként.

Napégés esetén, ha a baba 1 évesnél fiatalabb és leég, azonnal hívja orvosát. Idősebb gyermekek esetén hívja gyermeke orvosát, ha hólyagosodás, fájdalom vagy láz lép fel. Kellemetlenségek enyhítésére adjon gyermekének vizet vagy anyatejet az elvesztett folyadékok pótlására. Használjon hideg vizet az égett területen. Adjon gyermekének fájdalomcsillapítót a fájdalmas napégés enyhítésére.

 

PAPP LILLA

Védőnő

PAPP LILLA

Védőnő