A várandóstorna vagy más néven kismamatorna az egyik legfontosabb fizikai aktivitás, amelyet a várandós nők végezhetnek a terhességük alatt. A rendszeres testmozgás számos előnnyel jár a kismamák és a fejlődő magzat számára egyaránt, és segíthet a szülésre való felkészülésben, valamint a szülés utáni regenerációban is. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, miért szükséges a várandóstorna, és milyen előnyökkel jár.
Terhesség során a női test jelentős változásokon megy keresztül, amelyek hatnak az izomzatra, az ízületekre és a keringési rendszerre. Klinikánkon már a 12. héttől, az orvosi konzultációt követően várjuk szeretettel a kismamákat egyéni vagy csoportos (2-3 fős) tornára, ahol személyre szabottan, pulzuskontroll mellett végezzük a különböző felkészítő gyakorlatokat. Személyes jelenlét esetén folyamatosan tudjuk korrigálni a kismamák mozdulatait, ami a feladat pontos és helyes kivitelezését segíti; ez azért is fontos, mert ha valakinek a várandósság előtt nem volt rendszeres sport az életében, a személyes órákon saját edzettségi szintjének megfelelő intenzitású mozgásprogramon tud részt venni. A megfelelő, biztonságos mozgásformák segítenek a test rugalmasságának megőrzésében, az izmok erősítésében, és támogatják a keringési rendszer hatékony működését. Az alábbiakban a fő előnyöket soroljuk fel:
1. Fizikai erőnlét fenntartása és javítása
A rendszeres testmozgás segít megőrizni a kismama általános fizikai erőnlétét, erősíti az izmokat, és javítja az állóképességet, ami a szüléshez is fontos lehet. Ez különösen hasznos a gerinc és a medence támasztásához. A foglalkozások során figyelünk a legfontosabb területek erősítésére, mint pl. hasizom, hátizom, farizom és a gátizom.
2. Testtartás javítása
A növekvő pocak miatt a testtartás és a súlypont is megváltozik. A torna segíthet a helyes testtartás megőrzésében, ami csökkenti a hátfájdalmakat és az egyéb izomfeszültségeket. Az órákon beállítjuk a medence helyes dőlésszögét, és a lábboltozat védelmére is figyelünk az egyensúly és a súlypont változása miatt; különböző gyakorlatokat végzünk kifejezetten erre fókuszálva.
3. Hát- és derékfájdalom csökkentése
A speciális mobilizáló gyakorlatok segítenek a terhesség során gyakori hát- és derékfájdalmak enyhítésében, a gerinc és a hát izmainak karbantartásában.
4. Vérkeringés javítása
A rendszeres torna javítja a vérkeringést, ami csökkentheti az ödéma (vizesedés), a visszér és az egyéb keringési problémák kialakulását. Ez különösen fontos a terhesség későbbi szakaszaiban, vagy meleg nyári időszakban, amikor nagyobb esély van arra, hogy vizesedjen a láb.
5. Súlygyarapodás kontrollálása
A mozgás segít az egészséges súly megtartásában, ami csökkenti a terhességi cukorbetegség és a magas vérnyomás kockázatát.
6. Szülésre való felkészülés
Bizonyos gyakorlatok, mint például a Kegel-medencefenék-torna, elősegítik a természetes szülés gyorsabb lezajlását, és védelmet nyújtanak a medencefenék-problémák ellen. A szülés alatti légzéstechnikák segíthetnek a kismamának jobban kezelni a fájdalmat és fenntartani a nyugalmat, miközben támogatják a megfelelő oxigénellátást mind az anya, mind a baba számára, ezért a tornák során végigvesszük a helyes légzéstechnikákat is.
7. Hangulatjavítás és stresszoldás
A torna fokozza az endorfintermelést, ami javítja a kismama hangulatát, és csökkenti a stresszt. A terhesség alatt gyakori hangulati ingadozásokat is kiegyensúlyozhatja.
8. Alvásminőség javítása
A mozgás segít a kismamáknak jobban aludni, csökkentve az álmatlanságot és a kellemetlenségeket, amiket a terhesség okozhat.
9. Szülés utáni gyorsabb regeneráció
Azok a kismamák, akik a terhesség alatt is aktívak maradtak, gyakran gyorsabban regenerálódnak a szülés után, és könnyebben visszanyerik fizikai állapotukat.
Fontos kiemelni, hogy már kialakult problémák esetén is érdemes ellátogatni klinikánkra, hogy minél hamarabb tudjunk enyhíteni a meglévő panaszon. A várandósság sok szempontból változtatja meg a test működését, ez már önmagában megkívánja, hogy megválogassuk, mit és hogyan végzünk. Emellett a baba védelme miatt is le kell mondani bizonyos tevékenységekről, amelyek túlzottan magas intenzitásúak, esés- vagy ütésveszéllyel, becsapódással járnak (pl. küzdősportok, kontaktsportok, labdajátékok, erőemelés, forró jóga). Ajánlottak viszont azok a mozgásformák, amelyek nem túl megterhelőek, a mélyizmok erősítésében és a rövidülésre hajlamos izmok nyújtásában is segíthetnek, ilyenek pl. a jóga, a body art vagy a pilates. Súlyzós edzéseknél válasszunk inkább különböző erősségű gumiszalagot ellenállásként, hogy elkerüljük az óriási mértékű hasűrinyomás-növekedést.
Ne feledjük, a tornát elkezdeni soha nem késő!