Skip to main content
Dr. Szuromi AndrásNőgyógyászat

Policisztás Ovárium Szindróma (PCOS)

Mi is az a PCOS vagyis a Policisztás Ovárium Szindróma?

Ez a betegség, vagy más néven anyagcserezavar, a női hormonháztartás manapság leggyakrabban észlelt működési zavara. Az endokrinológusok szerint ez hormonális betegség, a diabetológusok egyre gyakrabban mondják, hogy a PCOS lehet az inzulinrezisztencia előfutára, a nőgyógyászok szerint ez egy több összetevős rendszerbetegség, melyben érintett a petefészek, az agyalapi mirigy, az anyagcsere, a hormonháztartás és még sok minden más.

 

Kinek van igaza? Valószínűleg mindenkinek.

Hivatalosan a PCOS a női szervezet hormonális megbetegedése, neve onnan ered, hogy a petefészekben ultrahang vizsgálat során, mindkét oldalon rengeteg cisztáknak kinéző, kis, apró képletet lehet látni, melyek valójában nem ciszták, hanem sok-sok tüsző előalak. A petefészkek a normálishoz képest meg vannak nagyobbodva, mozgás és sport közben fájnak, nemi élet alatt is gyakran okozva panaszt.

 

Legyakrabban a Rotterdami Kritériumokat szokták alkalmazni a diagnosztika során.

Az alábbi három feltételből kettőnek teljesülnie kell:

  1. Rendszertelen menzesz, oligo- amenorrhoea vagy anovuláció.
  2. A hiperandrogenizmus klinikai és/vagy biokémiai tünetei
  3. Petefészkek policisztás elváltozása (ultrahang vizsgálattal)
    Egyéb hiperandrogenizmussal járó kórkép kizárása szükséges.

 

PCOS tünetei

A PCOS tünetei között leggyakrabban a fokozott szőrnövekedés, a hormonháztartás nem megfelelő működése miatt nagyon sokszor túlsúly, acne, illetve menstruációs zavarok, teherbe esési gondok fordulnak elő. A petefészek ezen elváltozása megnehezíti a megfelelő tüsző kialakulását, illetve a tüszőrepedést, így nehezítve a teherbe esést, illetve ennek következménye miatt akár ciszták is kialakulhatnak.

 

PCOS és a cukor

A PCOS esetén folyamatosan magas ösztrogén és androgén hormonszintek miatt a betegség fokozott veszélyt jelent a cukorbetegség, a méh- és emlődaganat kialakulására. PCOS gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával, ez kiváltképp fontos túlsúlyos nők esetében.

Véleményem szerint pont fordítva történik, és a helytelen életmód, illetve táplálkozás miatt kialakult magas cukor- és inzulinszinteknek köszönhetően zavarodik meg a szervezet hormonegyensúlya. A hormonegyensúly egy igen finomra hangolt szimfonikus zenekarra hasonlít, és ha ebben a legkisebb összetevő nem teszi rendben a dolgát, akkor az egész működése elégtelen lesz.

 

PCOS diagnózisa

A menstruációs zavar és a nem rendszeres tüszőérés esetén nemcsak a női és férfi nemi hormonokat, de prolaktinszintet és pajzsmirigy funkciót is ki kell vizsgálni, valamint szükséges vércukorterhelés, hogy a cukorbetegséget vagy inzulinrezisztenciát kizárhassuk. A vérvételeket a ciklus két különböző pontján is érdemes elvégeztetni: 3-5. és 21. nap környékén is javasolt a hormonvizsgálat, illetve javasolt a középidőben a tüszőérés vizsgálata hüvelyi ultrahanggal.

 

PCOS kezelése

A PCOS komplett anyagcserezavar, aminek a kezelése jelen állapotban inkább hormonkezelést és/vagy sebészeti kezelést jelent. (Belegondolni is nehéz, de megoldásként bizony a petefészek csonkolása gyakori választás!)

Mivel nem ismerjük a PCOS kialakulásának okát, jelenleg NEM gyógyítható, csak kezelhető. Nagy dózisú hormonkezeléssel és/vagy sebészeti kezeléssel átmenetileg beindítható a petefészek normális működése, majd a teherbe esést, illetve szoptatást követően, csak bízhatunk abban, hogy nem tér vissza.

Jelen állapot szerint igazi kóroki terápia nem ismert.

Véleményem szerint a PCOS és az inzulinrezisztencia egy és ugyanazon életmód és táplálkozási zavar különböző megjelenési formája vagy esetlegesen súlyosabb verziója. A klinikai megjelenési formája, ultrahang vizsgálat során észlelhető eltérései, hormon státuszban észlelhető zavaraik szinte egyformák, és a megfelelő életmódra és táplálkozásra szinte közel azonos módon reagálnak.

DR. SZUROMI ANDRÁS

Szülész-nőgyógyász szakorvos

Hétfő: 9:00 - 14:00, szerda: 9:00 - 15:00, péntek: 10:00 - 15:00

DR. SZUROMI ANDRÁS

Szülész-nőgyógyász szakorvos

Hétfő: 9:00 - 14:00, szerda: 9:00 - 15:00, péntek: 10:00 - 15:00