Skip to main content
Dr. Papp SzilárdNőgyógyászat

Ambuláns sebészeti ellátás a nőgyógyászatban

A nőgyógyászai műtéti beavatkozások egy részét egynapos sebészet formájában is el lehet végezni. Ezen műtétek jelentős hányada ambulánsan kivitelezhető. Ebben az esetben a pácienst a műtét után 4–6 órával, kísérővel haza lehet engedni, nem szükséges egyetlen éjszakát sem az intézményben maradni megfigyelésre. Ez előnyös a páciens, az intézmény, továbbá a társadalom számára is, hiszen a bent töltött idő kevés, a munkából való kiesés ideje minimális, a felépülés rendkívül gyors. Ez köszönhető a beavatkozások során szükséges kisfokú szöveti sértésnek, a modern műtéti technikáknak és a korszerű eszközöknek. Az ambuláns műtétek rövid, intravénás altatással történnek, azonban bizonyos beavatkozások akár helyi érzéstelenítésben is elvégezhetők. A beavatkozásokat műtőben végezzük az aszepszis szabályainak szigorú betartása mellett.

Méhkaparás, küret

Ilyenkor a hüvely feltárása után a méhszájon és nyakcsatornán át szondával, majd ún. küretkanállal a méh üregébe hatolunk, és eltávolítjuk a méhnyálkahártyát. Javallatai: rendellenes vérzések, ultrahangvizsgálattal diagnosztizált méhtestelváltozások (a méhnyálkahártya megvastagodása, méhtestpolip gyanúja), ritkán szülést követő, elhúzódó vérzés megszüntetése. Szükség esetén a méhszájban vagy a méh üregében kimutatott polip is eltávolítható.

A méhnyak kúpkimetszése

Konizáció (latinul conisatio). Ennek két formája lehetséges: vagy szikével végezzük a kimetszést, vagy elektromosan/ultrahanggal működtethető hurokkal (a hurok angol neve loop). Javallata: a citológiai rákszűrés kóros eredménye és/vagy gyanús elváltozás a kolposzkópos vizsgálat (a méhszáj megtekintésére szolgáló nagyító műszer alkalmazása) kapcsán. Ritka esetekben a méhszáj gyulladásos betegségeinek a végleges megoldása céljából is végezhető. A beavatkozás nem befolyásolja a termékenységet!

Méhszájplasztika

A konizációhoz hasonló műtét, mely a szülések kapcsán sérült, csökkent záróműködésű külső méhszáj rekonstrukcióját jelenti. A krónikus méhszájrepedések hosszú ideje fennálló hüvelyi folyás hátterében is meghúzódhatnak, mely panasz a műtétet követően megszűnik.

Méhtükrözés (hiszteroszkópia)

Ezzel a műszerrel áttekinthető a méh ürege és az azt bélelő nyálkahártya, és szükség esetén műtét is végezhető. Javallata: meddőségi kivizsgálás keretein belül a méh üregének az áttekintése, ultrahang-, illetve egyéb képalkotó vizsgálatok során diagnosztizált gyanús, kóros elváltozások (mióma, polip, a méh üregét deformáló sövény, a méhűrben lévő összenövések) eltávolítása a méh üregéből. A műtét során az optikai eszközön történő folyadékáramlás biztosítja a méhüreg áttekintését, illetve az elváltozás eltávolítását. A beavatkozás szövődményeként elhúzódó vérezgetés, alhasi fájdalom, lázas állapot és sérülések fordulhatnak elő.

Hüvelyplasztikai műtét

A hüvelyfalak (mellső hüvelyfal esetén a húgyhólyag alatti, a hátsó hüvelyfal esetén a végbél feletti terület) megsüllyedése, a hegesen vagy rosszul gyógyult gátrepedés kimetszésekkel és a sebszélek egyeztetésével korrigálhatók. A műtétet követően a hüvelyi komfortérzés jelentősen javul, az esetlegesen a háttérben meghúzódó vizelet- és/vagy széklettartási panaszok megszűnnek.

Terhességet befejező műtétek

A méhen belül elhalt terhesség, illetve a magzat súlyos betegsége (kromoszómaeltérés, fejlődési rendellenesség) esetén szükség lehet a méhüreg kiürítésére. A terhesség korai szakaszában a beavatkozást a méhszáj előkészítését követően intravénás altatásban végezzük, míg nagyobb terhességi korban (12. terhességi hét felett) a biztonságos beavatkozás érdekében először gyógyszeres méhnyaktágítást alkalmazunk.

A nem kívánt (még élő) terhesség megszakítására a magyar jogszabályoknak megfelelően a 12. terhességi hét előtt kerülhet sor, melyhez a Családvédelmi Szolgálat (CSVSZ) engedélye szükséges. Első terhesség esetén a méhnyakat előtágítjuk. Nagy figyelmet fordítunk a válsághelyzet miatt jelentkező terhesekre, hiszen nekik ez a beavatkozás érzelmileg is nagyon fájdalmas.

A gáton, szeméremtesten látott elváltozások, hüvelyben észlelt tömlők, sövények kimetszése, illetve eltávolítása

A beavatkozást követően az elváltozás okozta panaszok maradéktalanul megszűnnek, a szövettani eredmény birtokában szükség szerint kiegészítő gyógyszeres kezelés jöhet szóba.

Méhen belüli eszköz (IUD) felhelyezése, levétele, cseréje

Amennyiben a vizsgálatot az ambuláns ellátás keretein belül nem sikerül elvégezni anatómiai nehezítettség, erős fájdalom miatt, vagy az eszközt nem sikerül eltávolítani, akkor intravénás altatásban műtői körülmények között végezzük a beavatkozást.

HyCoSy

A méh üregének áttekintésére, a petevezetékek átjárhatóságának tisztázására szolgáló ultrahang-kontrasztanyagos vizsgálat. Alkalmazása a meddőség kivizsgálása során jön szóba.

 

DR. PAPP SZILÁRD PHD

Szülész-nőgyógyász szakorvos, nőgyógyászati daganatsebész

Hétfő: 14:00 - 19:00, Péntek: 9:00 - 17:00 (változó)

DR. PAPP SZILÁRD PHD

Szülész-nőgyógyász szakorvos, nőgyógyászati daganatsebész

Hétfő: 14:00 - 19:00, Péntek: 9:00 - 17:00 (változó)