Skip to main content

Az ultrahangvizsgálatokról általában

A szülészeti-nőgyógyászati ultrahangvizsgálat napjainkban az egyik leggyakrabban használt fájdalmatlan képalkotó eljárás, amely a várandós nők gondozásában és a nőgyógyászati kórképek kiderítésében és kezelésében kulcsfontosságú szerepet játszik.

 

Jelen ismereteink szerint az ultrahangvizsgálatnak nincs semmilyen hátrányos biológiai hatása, nem okoz magzati ártalmat.

Ahhoz, hogy valaki felelősséggel véleményt tudjon mondani egy ultrahangvizsgálat során látott képről, magas szintű elméleti tudásra és megfelelő gyakorlatra van szükség. Korábban a Magyar Szülészeti és Nőgyógyászati Ultrahang Társaság A, B és C (legmagasabb szintű) típusú jogosítványt adott ki, jelenleg is ún. licenc vizsgához kötött az ultrahangvizsgálat végzése.

 

Szülészeti ultrahangvizsgálatok

A nemzetközi gyakorlatban a várandósság során alap (angolul: basic) és kiterjesztett (angolul: extended) ultrahangvizsgálatot különítenek el. Klinikánkon biztosított a kiterjesztett ultrahangvizsgálat is, amit egyrészt a kiemelkedő technikai feltételek, a folyamatos hazai és nemzetközi továbbképzés, az új vizsgálómódszerek elsajátítása és alkalmazása, a vizsgálatok folyamatos auditja, másrészt az újonnan bevezetésre kerülő ún. kétlépcsős szűrővizsgálat biztosít. Az utóbbi bevezetése a várandós nők, a család számára nagyobb átláthatóságot jelent azáltal, hogy a szonográfus is, és az ultrahangspecialista orvos is megvizsgálja a pácienst.

A kétlépcsős szűrő-ultrahangvizsgálat bevezetése mellett az ultrahang-szűrővizsgálat célja továbbra is változatlan: a kromoszóma-rendellenességek, a magzat anatómiájának és a magzat mellékrészeinek vizsgálata és szűrése. Nagyon fontosnak tartjuk az esetlegesen kiemelt esetek nyomon követését, további kivizsgálását, továbbá a koraszülés megelőzését, amelynek kulcsfontosságú része a méhnyak terhesség alatti ultrahangvizsgálata.

Az ún. kötelezően elvégzendő szűrő-ultrahangvizsgálatok számát és idejét a 26/2014 EMMI rendelet szabályozza, amely I.-, II. és III. trimeszteri ultrahang-szűrővizsgálatot ír elő. A koraterhességi diagnosztikus ultrahangvizsgálat a várandósság és a korai kóros állapotok kimutatására szolgál. A várandós gondozása a méhen belüli élő embrió/magzat kimutatása után kezdődik. A kötelezően elvégzendő szűrő-ultrahangvizsgálatokon kívül lehetőség nyílik további ultrahangvizsgálatok elvégzésére is, amit az átlagosnál nagyobb kockázatú esetekben egyénre szabottan, a körülmények, a helyi protokollok függvényében lehet elvégezni.

Fontos kiemelni, hogy az ultrahangvizsgálatnak vannak objektív és szubjektív korlátai, ezért még a legmodernebb ultrahang-készülékekkel vizsgálva, a legjobban képzett szakemberek által a leggondosabban végzett vizsgálatok mellett sem lehet 100 %-ban kiszűrni az összes jelentős magzati fejlődési rendellenességet a terheség alatt. Ezt a tényt a nemzetközi többközpontú vizsgálatok is igazolták. (A 14 európai ország 61 ultrahanglaboratóriumában a rutin ultrahangvizsgálatok során a 24. terhességi hét előtt a magzati fejlődési rendellenességeknek csupán 55%-át sikerült felismerni.)

 

Mi a különbség a szűrő-, a diagnosztikus, a konzultációs és a tájékozódó ultrahangvizsgálat között?

Aszerint, hogy mit kívánunk vizsgálni és mi a célja a vizsgálatnak, az érvényben lévő szakmai irányelv értelmében megkülönböztetünk szűrő-, diagnosztikus-, konzultációs és tájékozódó ultrahangvizsgálatokat.

Szülészeti ultrahang-szűrővizsgálat: tünet- és panaszmentes várandósokon, optimális időben (I., II., III. trimeszter) végzett szűrő jellegű ultrahangvizsgálat.

Diagnosztikus szülészeti ultrahangvizsgálat: fokozott családi kockázat, panaszok, tünetek esetén vagy a korábbi vizsgálatok eredményei alapján a gyanított elváltozás konkrét megerősítése vagy kizárása céljából végzett célzott ultrahangvizsgálat.

Konzultációs ultrahangvizsgálat: az alap ultrahang-szűrővizsgálat során észlelt gyanús vagy kóros elváltozás megerősítése/kizárása, jellegének tisztázása céljából magasabb ellátási szintű intézménybe irányított várandós nő vizsgálata, amely csak a beküldő által kért elváltozás véleményezésére terjed ki. A többi képlet megítéléséért az alap szűrővizsgálatot végző személy a felelős.

Tájékozódó ultrahangvizsgálat: a várandósság alatt szükségessé váló, a gondozás, a közvetlen ellátás előtt végzett, a magzat és környezetét általánosan megítélő, rövidebb időtartalmú ultrahangvizsgálat, mely nem szűrővizsgálat. Ennek nem célja a magzat és függelékeinek részletes vizsgálata, nem a teljes körű magzati anatómiai értékelést magába foglaló ultrahangvizsgálat, hanem az egészségügyi szakember további aktuális vagy sürgős szülészeti teendőinek meghatározását szolgáló döntés segítése (pl. a magzat(ok) méhen belüli elhelyezkedése, életjelenségek kimutatása, idő előtti burokrepedés igazolása, vérzés forrásának keresése, a magzat növekedési ütemének ellenőrzése stb.).

 

A szülészeti és nőgyógyászati ultrahangvizsgálat típusai

 A szülészet-nőgyógyászati gyakorlatban megkülönböztetünk hüvelyi és hasi ultrahangvizsgálatot.

Hüvelyi (transvaginalis) ultrahangvizsgálat

A hüvelyi vizsgálófejjel alkalmazható nagyobb ultrahangfrekvencia és a vizsgálandó szervek közelsége miatt részletgazdagabb képet nyerünk a kismedencei szervekről. (A kismedencei szerveket hason keresztül is lehet ultrahanggal vizsgálni, azonban az ilyen módon végzett vizsgálat során számos tényező nehezíti a képalkotást.)
A hüvelyi ultrahangvizsgálatra a következő esetekben lehet szükség:

  • nőgyógyászati szűrővizsgálat során,
  • nőgyógyászati tapintási vizsgálat során talált eltérés esetén,
  • kismedencei fájdalom,
  • vérzészavarok,
  • meddőségi panaszok,
  • várandósság igazolása,
  • méhnyak vizsgálata várandósság alatt,
  • bizonyos esetekben a méhlepény helyzetének megítélése.

 

A vizsgálat menete
A vizsgálatot üres húgyhólyag mellett, háton fekvő helyzetben végezzük. Az ujjszerűen kiképzett vizsgálófejre ultrahang-géllel kitöltött egyszer használatos védőgumit húzunk, majd a vizsgálófejet óvatosan a hüvelybe vezetjük. A vizsgálat általában néhány percig tart, megfelelő magyarázat mellett a páciens is követheti azt a rendelőben elhelyezett monitoron, amelyen a kép megegyezik a vizsgáló által látottal.  A vizsgálat fájdalommentes.

 

Hasi (transabdominalis) ultrahangvizsgálat

A nőgyógyászati gyakorlatban bizonyos esetekben a kismedencei szerveket hason keresztül is lehet/kell ultrahanggal vizsgálni. A várandóság 11-12. hetét követően az esetek döntő többségében ezt a vizsgálatfajtát használjuk. A hasi nőgyógyászati ultrahangvizsgálatok során és a koraterhességben is számos tényező nehezítheti a képalkotást: elsősorban a hasfal vastagsága (túlsúlyos betegek esetén néha lehetetlen a vizsgálat), a gázos bélkacsok és a vizsgálandó szervek mélysége.

 

A vizsgálat menete
Hasi ultrahangvizsgálat előtt tanácsos sok folyadékot fogyasztani, és a vizeletet a vizsgálat végéig visszatartani, mert a kismedencei szervek csak telt húgyhólyag mellett ábrázolódnak megfelelően. Az ultrahangvizsgálatot háton vagy oldalfekvő helyzetben végezzük, a hasfalra speciális, a bőrt nem ingerlő, vízzel lemosható kontakt gélt helyezünk. (A gél a vizsgálófej és a hasfal közötti levegőrétegeket hivatott kiiktatni, ezzel biztosítva az ultrahang számára az átjárhatóságot). A vizsgálat általában néhány percig tart, megfelelő magyarázat mellett a páciens is követheti azt a rendelőben elhelyezett monitoron. A képernyőn megjelenő kép megegyezik a vizsgáló által látottal. A vizsgálat fájdalommentes.

 

Fontos hangsúlyozni, hogy az ultrahangvizsgálatot nem szabad túlértékelni, hiszen ennek a vizsgálatnak is megvannak a maga korlátai (akusztikus ablak, akusztikus torzítás, visszaverődés,  a vizsgáló személy tapasztalata stb.).

DR. BELICS ZORÁN PHD

Szülész-nőgyógyász szakorvos, ultrahang specialista, egészségügyi menedzser

Kedd: 14:00 - 18:00, Szerda: 9:00 - 13:00, Csütörtök: 9:00 - 14:00, Péntek: 9:00 - 12:00

DR. BELICS ZORÁN PHD

Szülész-nőgyógyász szakorvos, ultrahang specialista, egészségügyi menedzser

Kedd: 14:00 - 18:00, Szerda: 9:00 - 13:00, Csütörtök: 9:00 - 14:00, Péntek: 9:00 - 12:00

DR. SZUROMI ANDRÁS

Szülész-nőgyógyász szakorvos

Hétfő: 9:00 - 14:00, szerda: 9:00 - 15:00, péntek: 10:00 - 15:00

DR. SZUROMI ANDRÁS

Szülész-nőgyógyász szakorvos

Hétfő: 9:00 - 14:00, szerda: 9:00 - 15:00, péntek: 10:00 - 15:00

DR. GÉRECZ BALÁZS

Szülész-nőgyógyász szakorvos

Hétfő: 8:00 - 16:00

DR. GÉRECZ BALÁZS

Szülész-nőgyógyász szakorvos

Hétfő: 8:00 - 16:00

PÁSZKÁNYNÉ JENEI KATALIN

Szonográfus

Hétfő, kedd: 8:00 - 13:00

PÁSZKÁNYNÉ JENEI KATALIN

Szonográfus

Hétfő, kedd: 8:00 - 13:00

BENYOVICS FANNI

Szonográfus, ellátásszervezési vezető

Kedd: 13:00 - 18:00, Szerda: 8:00 - 12:20, Csütörtök: 8:00 - 13:20

BENYOVICS FANNI

Szonográfus, ellátásszervezési vezető

Kedd: 13:00 - 18:00, Szerda: 8:00 - 12:20, Csütörtök: 8:00 - 13:20

HOZDIK ESZTER

Szonográfus, szülésznő

Szerda: 8:00 - 12:20, Péntek: 8:00 - 11:20

HOZDIK ESZTER

Szonográfus, szülésznő

Szerda: 8:00 - 12:20, Péntek: 8:00 - 11:20