A kórházi védőnői feladatainkat a szakellátásban, főként a fekvőbetegosztályon végezzük.
Fontos megjegyezni, hogy a kórházi védőnő nem összekeverendő a területi védőnővel, aki az alapellátásban dolgozik. Habár mindkét védőnő azonos végzettségű, mégis különböző jogkörrel rendelkezik. Így a kórházi védőnő nem választható területi védőnőként, és nem állíthat ki például várandósgondozási kiskönyvet sem.
Nekünk, kórházi védőnőknek alapvetően preventív szerepünk van. A fekvőbeteg-intézményekben közreműködünk a gyermekágyas anyák és újszülöttek ellátásában, különös tekintettel az anyák felkészítésében az újszülött táplálására és ellátására. Felvesszük a kapcsolatot a lakóhely/ tartózkodási hely szerinti illetékes, területi védőnővel és a várandós által választott házi gyerekorvossal, tájékoztatjuk őket az újszülöttek megszületéséről, kórházból való távozásáról.
Mindezek mellett nagymértékben részt veszünk a várandósgondozás folyamatában. Anyaságra felkészítő tanfolyamot tartunk, ezeken kitérünk az újszülöttellátás mellett a szoptatásra, valamint nagy hangsúlyt fektetünk a gyermekágyas időszakra való felkészítésre is.
Szülést követően segítséget nyújtunk klinikánkon a szoptatásban, a fejésben, illetve az ezekkel kapcsolatosan felmerülő kérdések megválaszolásában. Igyekszünk mindent megtenni a szoptatási problémák elkerülése érdekében.
Amennyiben a szülő úgy dönt, hogy nem kíván szoptatni, széles körű tájékoztatást adunk az egyéb táplálási módokról. Igyekszünk a lehető legjobban felkészíteni a szülőket az alapvető újszülöttgondozási feladatokra, műveletekre. Elősegítjük az anya-gyermek kapcsolat harmonikus kialakulását.
Felkészítjük a gyermekágyas édesanyát az egészséges életmódra. Tájékoztatjuk az anyákat az újszülöttnél fellépő esetleges problémákról, annak érdekében, hogy felkészítsük őket a lehetséges egészségügyi kérdésekre és a megfelelő teendőkre.
A klinikai tartózkodás alatt sikertelenül elvégzett hallásvizsgálat esetén felvesszük a szülőkkel a kapcsolatot, időpontot egyeztetünk, és ismételten elvégezzük a vizsgálatot.
Mindennapos tevékenységeink közé tartozik a kórházi védőnői dokumentáció naprakész vezetése, együttműködés a társszakmákkal, Tauffer-statisztika készítése, kapcsolattartás az alapellátással az SZR-en keresztül, valamint postai, e-mailes és telefonos úton. Az SMA-szűréssel kapcsolatos teendőket is elvégezzük. Ellenőrizzük és feladjuk az anyagcsereszűrő központ részére a levett és kitöltött anyagcsereszűrő lapokat.
Szükség esetén részt veszünk gyermekvédelmi intézkedésekben, valamint közreműködünk az örökbeadással és gyermekelhelyezéssel kapcsolatos eljárások előkészítésében.
A külföldi állampolgárokat tájékoztatjuk a magyar házi gyermekorvosi és védőnői rendszerről, és segítjük a kapcsolatfelvételt.
Részt veszünk az éves kórházi védőnői értekezleteken és szakmai továbbképzéseken. Ezeken túlmenően rendszeres rovatunk van a Maternity Magazinban, ahol az évszakokhoz kapcsolódóan adunk tanácsokat a kisgyermekekkel kapcsolatban, valamint részt veszünk a nyílt napokon és a videóforgatásokon is.