Jelentés
A szénhidrát-anyagcsere olyan magas vércukorszintekkel járó károsodása, melyet a várandósság során diagnosztizálnak. Általában a 20-24. terhességi hét körül szokott kialakulni és a szülés után megszűnik.
A nők 7-8%-át érinti.
Oka
Valószínű, hogy a méhlepény által termelt hormonok egy része úgynevezett “kontra-inzulin hatást” fejt ki, ezáltal az inzulin nem tud megfelelően hasznosulni, a cukor pedig ennek következtében felhalmozódik a vérben ahelyett, hogy a sejtekbe jutna.
Rizikófaktorok
- túlsúly
- korábbi szénhidrát anyagcserezavar (IR, IGT…)
- közvetlen családtagnál cukorbetegség
- korábban 4.1 kg feletti újszülött
- idősebb anyai életkor
- rassz
Diagnózis
Mivel általában tünetmentes, vagy olyan tünetekkel jár (fokozott szomjúság és vizelési inger, hízás), melyek nem csak erre a kórképre jellemzőek, vérvételes szűréssel vesszük észre.
Magyarországon a 22-28.hét közt kötelező az ún. terheléses vércukor vizsgálat (OGTT), ahol határérték feletti számoknál (éhgyomri érték 6 felett, 120 perces érték 7.8 felett) mondjuk ki a véleményt.
Megelőzés
Kiemelt jelentőségű az első várandósgondozás, ahol már ki lehet szűrni azokat a kismamákat, akik 1 vagy több rizikófaktorral rendelkeznek. Esetükben előrehozott terheléses vizsgálatot érdemes végezni a 16-17.héten.
Általánosságban a megfelelő, egészséges életmód játszik szerepet a megelőzésben, mely a táplálkozás, mozgás, pihenés egysége.
Lehetséges következmények
Magzat: nagyobb méret (macrosomia) és az ebből adódó téraránytalanság miatti koraszülés, indított szülés, császármetszés, illetve a születéskor túlzottan alacsony vércukorszint, mely azonnali korrigálást igényel
Anya: magas vérnyomás, preeclampsia, későbbi cukorbetegség.
Kezelés
Súlyosságtól függően megválasztott CH csökkentett diéta, melyben a kismamák nagyon szépen és aktívan közreműködnek, otthonukban diétás naplót és saját méréseikből cukornaplót vezetnek (jellemzően napi 4 méréssel, éhgyomri és a főétkezések után 1 órával), folyamatosan konzultálva orvossal, dietetikussal.
A CGM (folyamatos cukormérés) eszközök terjedése jelentősen könnyíteni fogja az önmonitorozást.
Testmozgás (természetesen várandósságra szabva)
Ha életmódi változtatásokkal nem érjük el a megfelelő célértékeket (éhgyomri 4-5, 1 órával főétkezés után 7 alatt), akkor inzulinos kezelést indítunk.
Fontos, hogy bár a szüléssel általában eltűnik a betegség, kontrollálnunk kell szülés után 6-13 héttel, majd évente egy terheléses vizsgálattal.
Az életmódi ajánlásokra természetesen célszerű egy életen át figyelni.