Skip to main content

Medencefenék-torna a Maternity Magánklinikán

A medencefenék komplex terület, mely tölcsérszerűen befedi a kismedence kimeneti nyílását. Úgy képzelhetjük el, mint egy „függőágyat”, amely a húgyhólyagot, a méhet (nőknél), a végbelet és más belső szerveket tartja a helyükön. Három rétegre osztható fel, amelyek egymás alatt feszülnek ki a medence üregében, és amelyeket úgynevezett hiatusokon keresztül fúr át a húgycső, a vagina és a végbél. A felületes réteg nyolcas alakba rendeződve öleli körbe a kivezető nyílásokat. Egyedül ezt a réteget vagyunk képesek akaratlagosan megfeszíteni és lazítani, tehát az erősítő gyakorlatok majd ezen a szinten fejtik ki a hatásukat. Ezeknek az izmoknak a meggyengülése olyan problémákhoz vezethet, mint az inkontinencia (akaratlan vizeletvesztés), a méh- vagy hólyagsüllyedés, valamint csökkent szexuális érzékenység.

A problémák kialakulásához több tényező is hozzájárulhat, pl. tartós erőlködés, nagy súlyok emelgetése, BMI-növekedés, menopauza, krónikus légzőszervi betegségek vagy a várandósság és szülés miatt megváltozott struktúra és működés.

A medencefenék diszfunkciója szüléstől függetlenül is sok nőt (egyébként férfit is) érint, de a szülést követően sok anyukának kellhet szembenéznie vele. A tapasztalatok alapján, megfelelő információ hiányában csak kis százalék fordul szakemberhez, pedig ezen problémák nagy része konzervatív úton jó eredménnyel kezelhető. Természetesen vannak bizonyos esetek, amikor a helyreállító műtét nem elkerülhető, amennyiben a prolapsus (süllyedés) és az inkontinencia konzervatív módon már nem kezelhető. Hogy elkerüljük a tünetek kiújulását, érdemes az operációt követő 6 hét után már újra elkezdeni a gátizmok erősítését.

A klinika Stúdiójában folynak a gyógytorna-foglalkozások akár egyéni, akár csoportos formában. Gyógytornászaink a Kegel-medencefenéktorna helyes elsajátítását oktatják műtétek, szülés vagy császármetszés előtti időszakban, vagy az orvosi kontrollt követő időszakban. Az ún. Kegel-torna egy speciális gyakorlatsorozat, amely a medencefenék izmainak erősítésére szolgál. A módszert Arnold Kegel amerikai nőgyógyász fejlesztette ki az 1940-es években, és azóta széles körben alkalmazzák mind nők, mind férfiak körében. A torna a medencefenék harántcsíkolt izmainak akaratlagos feszítését és lazítását foglalja magában, mindezt különböző ritmusban, mértékben és testhelyzetekben.

Gyógytornászaink segítségével először megismerhetjük, hogyan is néz ki a medencefenék, illetve részletes leírást kapunk, hogyan is képzeljük el ezt az összetett területet; mivel szemmel nem látható az izmok elmozdulása, ezért fontos, hogy el tudjuk képzelni, miről is van szó pontosan. A következőkben megpróbáljuk az izmokat megéreztetni és a légzéssel összekötni, majd különböző testhelyzetekben megfelelő erősséggel és megtartással gyakorolni. Fontos szempont, hogy csendes és nyugodt környezetet biztosítsunk a páciensek számára relaxációs zenével, hogy tudjanak koncentrálni és figyelni magukra. A gyakorlatokat nyugodt hangon diktáljuk, amelynek segítségével érzékeltetni tudjuk a megfeszítéseket és lazításokat.  Az órán elsajátított gyakorlatokat pácienseink otthon is biztonságosan ismételhetik a tanultak szerint.

Ellentétben a fentiekkel, bizonyos esetekben előfordulhat, hogy valakinek a medencefenék-izomzata túlzottan feszes, ezért át kell térni a lazításra. Az alábbi tünetek utalhatnak arra, hogy váltani kellene inkább a lazító gyakorlatokra: székrekedés, farokcsonti fájdalom, fájdalmas behatolás együttlétkor, vaginális fájdalom, illetve vizelet-, székletürítési nehézségek. Ebben az esetben végezhetünk otthon önlazító gyakorlatokat masszázslabdával, SMR-hengerrel vagy SMR-labdával, illetve relaxáló rekeszlégzéssel nyugalmi helyzetben. Fontos továbbá a medence és csípő körüli képletek nyújtása, lazítása, csípőnyitó gyakorlatok végzése különböző testhelyzetekben. Ebben az esetben is konzultáljunk orvosunkkal és a gyógytornásszal, mielőtt elkezdjük a lazító terápiát.

Összegzésképpen elmondható, hogy a Kegel-torna  egyszerű, de rendkívül hatékony módszer a medencefenék izmainak erősítésére. Segít a vizelettartási problémák megelőzésében, a szülés utáni regenerációban és a szexuális egészség javításában is. Mivel bármikor és bárhol végezhető segédeszköz használata nélkül, érdemes beépíteni a mindennapokba, hogy hosszú távon is élvezhessük az előnyeit, és elkerülhessük a kellemetlen tünetekkel járó süllyedéses panaszokat.

Időpontot a gyogytorna@maternity.hu e-mail-címen tudnak foglalni.

Várjuk Önöket szeretettel személyre szabott óráink egyikén.

 

A klinikánkon elérhető tornákról bővebben itt tájékozodhatnak.

 

 

PÁLMAI ANTÓNIA LÍVIA

Gyógytornász

PÁLMAI ANTÓNIA LÍVIA

Gyógytornász