Skip to main content
Dr. Lantos LajosÚjszülött ellátás

Egészséges és rizikós újszülöttek utánkövetése a Maternity Magánklinikán

Nemzetközi szakirodalmi adatok alapján a koraszülöttek száma növekedő tendenciát mutat, ennek egyik oka az úgynevezett „késői koraszülött” populáció, akik a 34+0. és 36+6. gesztációs hét között születnek. Ezen újszülöttek megbetegedési és halálozási mutatói eltérőek az érett újszülöttekétől, ugyanakkor a bizonyítékok alapján egyre több tanulmány javasolja az úgynevezett „korai-érett újszülöttek” (37+0. és 38+6. gesztációs hét) elkülönítését is, ugyanis ők is fokozott rizikónak vannak kitéve mind a korai, mind a késői morbiditási adatokat tekintve.

A rizikós újszülöttek csoportjába sorolhatóak az alacsony születési súllyal világra jött újszülöttek is, illetve mindazon érett újszülöttek, akik a születést közvetlenül megelőző, illetve azt követő időszakban valamilyen károsodást szenvedtek el (adaptációs zavar, újszülöttkori infekció, oxigénhiány stb.). Mindezen újszülöttek ápolása és későbbi gondozása speciális feladatot igényel az egészségügyi ellátó szervezetek részéről, illetve az utógondozásban kiemelkedő szerepe van a multidiszciplináris csapatmunkának, hogy kiszűrjük azon betegeket, akiknél a mielőbbi fejlődésneurológiai gondozásba vétel a későbbi reverzibilis és irreverzibilis károsodások elkerülése szempontjából lényeges.

A rizikós újszülött-populáción túl legalább olyan fontos az egészséges újszülöttek születés utáni gondozása is. Jelenleg a Maternity Magánklinikán a gyermekambulancia keretein belül zajlik az újszülöttek háziorvosi gondozása, ugyanakkor a születést követő időszakban fontos, hogy minden újszülött megfelelő – neonatológus szakorvos által történő – utánkövetése elérhető legyen.

A Maternity Magánklinikán 2023-ban 1461 szülésből 5 újszülött a 35. héten (0,4%), 29 újszülött a 36. héten (2,5%), 156 újszülött a 37. héten (11%), 488 újszülött a 38. héten (32%) született. Ebből is látszik, hogy az egészséges újszülöttellátó rendszer keretein (PIC I.) belül is jelentős a rizikós újszülöttek részaránya, akik fokozott egészségügyi ellátásban és utánkövetésben kell, hogy részesüljenek.

A Maternity Magánklinika újszülött és rizikós újszülött-utánkövetési stratégiát dolgoz ki, melynek az újonnan megépült Maternity Gyermekgyógyászati Szakrendelő ad helyet. Az utánkövetés első lépcsője a szülőszobai és osztályos ellátás keretein belül valósul meg, ahol az osztályos szakorvos a kórelőzményi adatok és fizikális vizsgálati státusz alapján kiszűri azokat az újszülötteket, akik rizikós csoportba sorolandók, és fokozott utánkövetési stratégiát igényelnek.

A második lépcsőfok a hazamenetelt követő 1., illetve 4. élethét, ahol neonatológiai utánkövetési szakambulancia keretein belül további részletes képet kapunk az újszülöttek állapotáról, korai fejlődésneurológiai státuszáról. A neonatológiai utánkövetési programban minden, a Maternity Magánklinikán született újszülött részt vesz, így a hazabocsátó neonatológusok részletesebb információt gyűjthetnek az újszülöttek hazabocsátást követő státuszáról, szükség esetén további gondozásukban tudnak segíteni. Ezen utánkövetés harmadik állomása egy fejlődésneurológiai szakvizsgálat 6 hetes korban, melynek célja a korai neurológiai státusz rögzítése, szükség esetén a további gondozás megtervezése.

Azon betegek esetében, akik a fenti szűrővizsgálati rendszerben emelkedett rizikót mutatnak, illetve akiknél bármilyen neurológiai eltérés észlelhető, a további fejlődésneurológiai gondozást a neurológus szakorvos bevonásával folytatjuk, és szükség esetén terápiás programban vesznek részt pszichológus, konduktor és gyógytornász bevonásával. Adott esetben magasabb progresszivitási szintű ellátó intézménybe irányítjuk az újszülötteket, amennyiben állapotuk azt megköveteli.

Fokozott rizikójú újszülöttek:

  • „késői koraszülött” populáció – 34+0. és 36+6. gesztációs hét között született koraszülöttek
  • „korai-érett újszülöttek” – 37+0. és 38+6. gesztációs hét között született újszülöttek
  • intrauterin növekedési retardatio (IUGR – születési súly percentil 90%)
  • szülőszobai ellátás során reanimatio-igény (DE! perinatalis asphyxia gyanúja esetén emelt progresszivitási szintű utánkövetés szükséges, illetve azonnali áthelyezés I. sz. Gyermekklinika PIC-be)
  • adaptációs zavar, elhúzódó adaptáció (megszületés után extra oxigénigény, légzészavar)
  • perinatalis infekció (antibiotikum-kezelés)

A Maternity Magánklinikán a rizikós újszülöttek utánkövetési program bevezetésének célja – a PIC I. ellátórendszer keretein belül –, hogy kiszűrjük mindazon betegeket, akik a korai fejlődésneurológiai életszakaszukban szorosabb felügyeletet, rendszeres neurológiai vizsgálatot, szükség esetén korai fejlesztést igényelnek. Ennek érdekében az újszülöttek utánkövetésére egy multidiszciplináris csoportot hozunk létre, bevonva neonatológus, neurológus szakorvosokat, pszichológus és gyógytornász szakembereket, akik együtt dolgozva segítik a rizikós újszülöttek gondozását.

A fenti program bevezetését követően célkitűzésünk a fenti betegpopuláció vizsgálati és utánkövetési eredményeinek prospektív adatgyűjtése, későbbi tudományos adatelemzés és esetleges publikáció céljából.

 

 

DR. LANTOS LAJOS PHD

Csecsemő- és gyermekgyógyász, neonatológus szakorvos, osztályvezető főorvos

Hétfő: 9:00 - 13:00

DR. LANTOS LAJOS PHD

Csecsemő- és gyermekgyógyász, neonatológus szakorvos, osztályvezető főorvos

Hétfő: 9:00 - 13:00