Napjainkban felkapott téma a várandósok szamárköhögés (pertussis) elleni védőoltása. A terhesség alatti védőoltások különösen fontosak olyan súlyos betegségek ellen, mint a tetanusz, a diftéria és a szamárköhögés. A téma aktualitását az adja, hogy – bár Magyarországon kötelező védőoltásként tartjuk számon, és az átoltottság 99% feletti, a szamárköhögéses fertőzések emelkedő számát figyelhetjük meg.
Milyen oltás érhető el?
Jelenleg Magyarországon az Adacel Polio oltóanyag áll rendelkezésre, amely receptköteles és térítés ellenében érhető el. A közforgalmú gyógyszertárak általában nem tartják készleten, de a nagykereskedőktől megrendelhető. Az oltás biztosítása érdekében a kismamáknak érdemes előre gondoskodni az oltóanyag beszerzéséről. Ezen oltás tartalmazza a tetanusz toxoidot, csökkentett diftéria toxoidot és acelluláris pertussis vakcinát (Tdap).
Miért és mikor kell oltani a várandósokat?
Amennyiben egy terhes nő korábban már megkapta a teljes háromdózisos Td oltássorozatot, akkor terhessége során egyetlen Tdap dózis beadása javasolt, lehetőleg a 27-36 hetes terhességi időszak korai részében. Ez minden egyes terhesség során ajánlott, még akkor is, ha a páciens korábban átesett szamárköhögésen vagy megkapta az oltást, függetlenül attól, hogy a következő terhesség az előzőt követő 12 hónapon belül következik be. Ha a legutóbbi Td emlékeztető oltás óta eltelt tíz év, a terhesség alatt adott Tdap oltás egyben tetanusz és diftéria elleni emlékeztető oltásként is szolgál.
A kismamák ismétlő oltása kiemelten fontos, mert az újszülöttek és csecsemők pertussis elleni védelmét elsősorban az anya várandósság alatti védőoltása biztosíthatja. Az újszülöttek immunrendszere még nem elég fejlett ahhoz, hogy közvetlenül felvegye a harcot a szamárköhögés ellen, így az anyai immunitás által közvetített védelem életbevágó a csecsemők számára, különösen az élet első hónapjaiban, amikor a saját oltásaik még nem nyújtanak teljes védelmet.
Mi a helyzet a családtagokkal?
A csecsemők védelme érdekében nemcsak az anyai oltás fontos, hanem a családtagok és közeli hozzátartozók védőoltása is. Ajánlott, hogy minden, csecsemővel egy háztartásban élő családtag, valamint a csecsemőt látogató rokonok is kapjanak pertussis elleni védőoltást. Ezzel jelentősen csökkenthető a csecsemő fertőzésének kockázata. Az érintettek oltására a gyermek születése előtt néhány héttel vagy hónappal kerüljön sor, hogy a védettség kialakulhasson, mire a csecsemő megszületik.
Hogyan történik Magyarországon a szamárköhögés kötelező oltása?
Magyarországon a pertussis elleni védőoltás alapimmunizálása csecsemőknél történik, 2, 3 és 4 hónapos korban. Ezt követően emlékeztető oltásokat kapnak a gyermekek 18 hónaposan, 6 évesen és 11 évesen. Az országos átoltottság 99%-os, ami kiemelkedően magas. Az elmúlt évtizedek során Magyarországon a teljes sejtes pertussis vakcinát az acelluláris pertussis komponenst tartalmazó oltóanyag váltotta fel 2006-tól, amely kevesebb mellékhatást okoz, ugyanakkor a védettség gyorsabban csökken, mint a korábbi, teljes sejtes vakcina esetén.
Összefoglaló
Összegzésképpen, a terhesség alatti Tdap oltás nemcsak az anyát, hanem a születendő gyermeket is védi ezekkel a súlyos betegségekkel szemben. Az anyai oltás különösen fontos az újszülöttek és csecsemők szamárköhögés elleni védelmének biztosítása érdekében, mivel a kicsik számára a várandósság alatt kapott oltás jelentheti a legfontosabb védelmet az élet első hónapjaiban. Magyarországon a magas átoltottság és a korszerű oltási séma biztosítja a közösségi immunitást, de az anyai Tdap oltás és a családtagok védőoltása különösen fontos a korai védelem biztosítása érdekében.
Forrás: UpToDate, NNK tájékoztató körlevél