Scroll Top

Zavarok a szerelmi életben – nőgyógyászati megfontolások

Nem vagyok szexuálpszichológus, viszont közel ötven éven át nőgyógyászati pályafutásom során sok olyan zavarral, rendellenességgel találkoztam, amelyek szerepet játszottak a nemi szervek anatómiai, élettani és pszichoszomatikus betegségeinek kialakulásában. A nők a panaszaikat illetően talán legnyíltabbak a nőgyógyászukhoz, és ez az őszinteség gyakran segít a betegségek eredetének feltárásában. A következőkben konzervatív előítéletek és hipokrita álszemérem nélkül őszintén leírom a sok nőgyógyászati betegség kialakulásában gyakran szerepet játszó szexualitással kapcsolatos zavarokat.

Az emberek esetében a természetes, fajfenntartást is szolgáló szexuális kapcsolat létrejöttéhez egy egészséges férfira és egy egészséges nőre van szükség. Az egymás iránti vágyakozás és a nemi kielégülés utáni vágy az élet legfontosabb rugója. A nemi képesség a nemi ébredés idején, serdülőkorban érlelődik és fejlődik ki. A nemi ösztön és kíváncsiság a serdülő fiatalok gyúlékony fantáziájában felkelti az érzéki gondolatok sokaságát, a nemi vágy/libidó az erotikus képzetek pergőtüzében a forrpontig hevül és kielégülést követel.

Onánia, onanizálás

A nemi kielégülésnek azt a formáját, ha az egyén önkielégítést végez, onániának/onanizálásnak nevezzük, ilyenkor maszturbáció és/vagy erotikus pszichés képzetek felidézése révén jut el az orgazmusig. A katolikus lexikon szerint az onánia az a folyamat, melynek kapcsán az ondó nem a rendeltetési helyén (a hüvelyboltozatban) landol, tehát ilyennek tekinti a megszakítással és a gumi óvszerrel végzett közösülést is.
A serdülőkorban a nem túl gyakori onánia orvosilag elfogadható, de a túlzásba vitt önkielégítés előbb-utóbb a szexuális funkciók gyengüléséhez, a nemi képesség idő előtti kimerüléséhez – korai magömléshez, és sok későbbi betegség kialakulásához vezethet.

A közösülési impotencia

Közösülési képtelenségről akkor beszélünk, ha a hímvessző szivacsos szövete nem telik meg vérrel, és így elmarad a megkeményedése, erekciója, ami nélkül viszont a klasszikus nemi aktus nem valósítható meg. Normális potenciájú férfiak is mutatkozhatnak impotensnek. Az erekció megakadályozásában az egyébként egészséges férfiak esetében elsősorban pszichés tényezők játszanak szerepet. Nagyon befolyásolja ezt a hangulat, a kedv, az alkalom, a fáradtság, testi és lelki kimerültség. A pszichés gátlások akár jelentéktelen dolgok is lehetnek (például a nő toalett-hibája, csúnya fehérnemű, slampos öltözék, kellemetlen szag, kiütések a nő testén, netán a szomszéd szobában alvó anyós…). Ugyanez vonatkozik a nőkre is a férfival szemben. Ezért van az, hogy a nőnél nem minden férfi képes a nemi extázist kiváltani. Nagyon fontos előfeltétele a férfi és a nő kölcsönös tetszésének, hogy egymásra kölcsönös vonzerővel hassanak. Angolul az „appeal” valamiért való folyamodást, kérést, felhívást jelent, a „sex appeal” kegyért való folyamodást, titokzatos, varázslatos vonzó hatást jelent. A női szexepil legtöbbször csak bizonyos egyénekre hat, csak bizonyos férfiak számára jelent vonzást. Egy „jó nő” megpillantása egy társaságban érzéki áramütéssel ér fel, felkelti a férfi érdeklődését, sokszor azonnal a nemi vágyát is. Az erotikus vonzerő független a szépségtől, a tehetségtől, az iskolázottságtól, inkább karakter-tulajdonságokról van szó. A szexualitásban mindenesetre nagyon fontos a kölcsönös vonzódás és megbecsülés, viszont ha nem passzolnak össze, és például jelen van szexuális mohóság a férfi részéről, amellyel a nő nem tud lépést tartani, akkor számára az együttlét semmi gyönyört nem okoz. Kiábrándultság, csalódás és érzéketlenség – szexuális anesztézia jöhet létre. Nem egyszer ez a kiinduló pontja a nő frigiditásának, rejtélyes alhasi fájdalmainak, hüvelyviszketésének és sok más női bajnak.

Az impotens férfi

A férfi szexuális teljesítőképességének a hanyatlása, megszűnése sok válás, szakítás okozója. Persze lehet, hogy a férfi csak bizonyos nővel szemben impotens, más nővel képes teljesíteni. Előfordul, hogy a plátói imádattal körülvett nővel szemben kerül megalázó helyzetbe, gyakori a nászéjszakai kudarc, ami azonban általában kezelhető.
Az impotens férfi bátortalan, félénk, nem mer nővel kikezdeni, és általában a hideg természetű nő iránt mutat érdeklődést. Amíg viszont ki nem derül a gyengeségük, nagyon izgatóak az átlagos nők számára. A nők ugyanis ahhoz szoktak, hogy melleiket, feneküket, lábaikat az érzéki vágytól éhes férfiak odaadó érdeklődéssel mustrálják, majd belebotlanak egy férfiba, aki közömbösen viselkedik, hűvösen tartózkodó, tökéletesen udvarias és figyelmes, viszont nem beszél arról, amit a nő hallani szeretne: „tetszik neki”. Amikor kiderül az igazság, a kiábrándultság a nő részéről szánalomhoz vezet, és már csak egy lépés az utálat és a megvetés. Az impotens férfi betegesen féltékeny, óvja és félti párját minden más férfi tekintetétől. Ez olykor tetszik a nőnek, legyezgeti hiúságát, de ha már detektívvel figyelteti a társa, a nő becsapva érezvén magát, általában szakításra viszi a dolgot.

A frigid nő

A hideg/frigid nő nem képes nemi izgalomba jönni, az aktus alatt és utána is hideg marad. Ha oda is adja magát a férfinak, azt csak kötelességérzetből, szeretetből vagy szánalomból teszi. Dédanyáink, nagyanyáink, házasságkötéskor olyan anyai instrukciókat kaptak, miszerint soha ne keressék a házaséletben az örömet, csak szó nélkül és különösebb beleélés nélkül teljesítsék házastársi kötelességüket – tehát utasításra tanúsítottak ilyesféle viselkedést. A férfi élvezete azonban a nő párhuzamos kielégülése nélkül olyan, mint az étel só és fűszer nélkül. Az éhséget csillapítja, de igazi gyönyört nem nyújt. A férfi számára az az igazi beteljesülés, ha partnerét akár többször is orgazmushoz juttatja. A női kielégüléshez teljes odaadásra van szükség, hogy a nemi váladékok sikamlóssá tegyék az utat és a kismedencei izmok görcsösen összehúzódjanak. Ha a női orgazmus rendszeresen elmarad, a férj elhidegül, másfelé indul. Szép, csinos nőbetegeimet láttam lecserélődni, igénytelen külsejű, de nyilván megfelelő viszonzást nyújtó érzéki nőkre. Persze a férfiaknak óvatosnak kell lenniük, mert az érzéketlen nők „veszélyesek”, megpróbálják kokettáló viselkedésükkel azt a látszatot kelteni, hogy érzékiek.
Nagyon ritka az, ha valaki szexuális érzéketlenséggel születik. Ennek az állapotnak mindig előzményei és az élet folyamán szerzett komponensei vannak – a túlzásba vitt onanizálás hátrányos következményeit is felvetik a szakemberek. Ha tartós nemi kapcsolat előtt a nő maszturbáció során hozzászokik a nemi izgalom kiváltásában egy bizonyos tempóhoz, ritmushoz és erotikus képzetekhez, a férfival való érintkezés csalódást okozhat, és egy őszinte párkapcsolat hiányában máris kialakul a frigiditás csírája – holott egy fordított testhelyzet azonnal segíthetne a dolgon. Kedvezőtlen az egészséges párkapcsolatra a megszakított közösülés is, amit elsősorban fogamzásgátlási céllal alkalmaznak, de gyakran a férfi nem csak a közelgő ejakulációt érezve szakítja meg az aktust, hanem anélkül is, hogy ezáltal a nő orgazmusát fokozza. Ennek ellenére a nőnél elmarad az érzéki gyönyör, a férfi úgy ahogy kielégül, de a művelet idegrontó, potenciahanyatláshoz vezet, és kóros a női szervezetre is, hiszen az egyesülés legnemesebb érzéséről maradnak le.
Az ejaculatio praecox, vagyis a korai magömlés is káros lehet hosszútávon egy párkapcsolatra, ilyenkor a közösülés kezdete után nem sokkal, sőt már a női szeméremtesthez való érintés hatására bekövetkezhet az ondó kilövellése. Természetesen a nő nem elégül ki, türelmetlen lesz, mesterségesen igyekszik magát kielégíteni, vagy más partnert keres, ellenkező esetben frigiditása elmélyül. A korai magömlés többnyire gyógyítható.

A tartós szexuális önmegtartóztatás (absztinencia) is káros a női hormonháztartásra, a szellemi és fizikai teljesítményre. A férfiak önmegtartóztatásán valamit segít az a biológiai történés, hogy időközönként kéjes éjszakai álommal kísért tudat nélküli magömlés (pollutio) következik be. Tartósan az önmegtartóztatás természetellenes, és nyomot hagy mind a testi, mind a lelki életen, a pszichés egyensúly teljes felbomlásához vezethet.
Ha egy nőnek élete során nem adatik meg az önfeledt nemi kielégülés élménye, nem tudja, hogy miről maradt le. A frigid nőket a vak emberhez szokták hasonlítani, aki sohasem látta meg a napvilágot, ezért nem érzi a világtalanság tragédiáját. Persze van, aki már élete folyamán megismerte az orgazmus élményét, számára különösen fájdalmas, ha a továbbiakban nem kapja azt meg. A frigid nőkből kihal a libidó, számtalan pszichoszomatikus tünetük lesz, égető érzés a hüvelyben, kismedencei fájdalmak, hát- és derékfájások stb. Egy részük azonos neműek társaságát keresi.

Vaginizmus

A szeméremnyílás és a hüvely rohamszerű görcse megakadályozza a közösülést, a nő fájdalomról panaszkodik. Ezt nevezzük vaginizmusnak. Ennek oka gyakran a nem elég tapintatos első közösülésre, a szűzhártya elvesztésére vezethető vissza. A védekezést szolgáló görcsös összehúzódást a szűzhártya maradványának a fájdalmassága miatt aggódó, ideges lelkiállapot hozza létre. Ez nem frigiditás, hanem egy jól definiálható és gyógyítható állapot. Néhány hónapja volt egy betegem súlyos vaginizmussal. Valószínűleg az első együttlét volt ügyetlen, de tény, hogy a beteg a korábbi stresszes emlékei miatt nem tudta magát az együttlétek során sehogyan sem ellazítani. Ezt követően rendszeresen a combok közé történt az ejakuláció, és szerencsére találtak egy asszisztált reprodukciós laboratóriumot, ahol a férj spermájával mesterséges megtermékenyítést végeztek (az orvos szét tudja nyitni a hüvelyfalakat). A terhesség szépen haladt, viszont a gondozását végző szülész feltétlenül ragaszkodott, hogy spontán szüljön. Ettől ő annyira megijedt, hogy hozzám jött segítségért. Megismerve a várandós nő súlyos idegállapotát, megígértem, hogy császármetszéssel fogjuk világra hozni a gyermekét, ha utána kezelés alá veteti magát, hiszen a probléma megoldásával az őt szerető férjének IS tartozik. Így is történt, császármetszéssel világra hozta gyermekét, majd elkezdődött a jelek szerint máris eredményes gyógykezelés.

Következtetés

Szexuális zavarokra visszavezethető nőgyógyászati betegségekben (fájdalom-szindrómákban) gyakran lehet a betegeken segíteni. Ehhez azonban őszinte kórelőzményre van szükség, aminek a beteg-orvos bizalmi kapcsolat az alapja. Ha a beteg eltitkolja a szerelmi problémáit, akkor a gyógykezelés és a gyógyulás is veszélyben forog. „A jó anamnézis (kórelőzmény), fél diagnózis”, tartja a régi orvosi bölcsesség. Ez a szexuális zavarokra visszavezethető nőgyógyászati betegségeket illetően kétszeresen is igaz.

X